4 tipy, jak pečovat o len

4 wskazówki, jak dbać o pościel

Len jest materiałem zrównoważonym zarówno pod względem pochodzenia, jak i trwałości – przy odpowiedniej pielęgnacji lnianą odzież i pościel można używać latami. A w porównaniu do innych tkanin może być nawet coraz przyjemniejszy. Jak dbać o ten w 100% naturalny materiał?

1. Pierz bieliznę jak najrzadziej i w niskiej temperaturze

Im ostrożniej będziesz traktować len, tym dłużej będzie on służył. Czasem zamiast prać wystarczy wywietrzyć. Jeśli nie ma innego sposobu, zalecamy pranie w pralce w temperaturze 30°C, najlepiej nie mieszając go z innymi materiałami. Używaj ekologicznego detergentu i zdecydowanie unikaj zmiękczaczy do tkanin. Wywróć zadrukowane kawałki bielizny na lewą stronę.2. Wysuszyć bieliznę i pościel na zewnątrz

Suszarka może uszkodzić naturalne włókno, dlatego lepiej suszyć kawałki bielizny zawieszone i wyłączone na sznurku, najlepiej na zewnątrz, na wietrze. Ale bądź ostrożny, nie wystawiaj go tylko na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli nie masz innego wyjścia, jak powiesić go na suszarce w domu, nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ lniana tkanina schnie bardzo szybko.

3. Wyprasuj pościel na mokro

Len jest z natury miękki, ale ostatecznie to jedna z rzeczy, które w nim kochamy. Prasując lniane ubrania, ręczniki czy prześcieradła, nie musisz być bardziej ostrożny niż w przypadku innych materiałów. Prasuj na mokro lub za pomocą żelazka parowego, nie bój się wysokich temperatur. Lekka tkanina posłuży długo, ciemną tkaninę wywróć na lewą stronę, aby uniknąć białych map.4. Zawsze wieszaj lniane ubrania na wieszaku

Len wymaga przewiewności i warto go zawsze zostawiać wiszącego ze względu na jego pogniecenie. Np. przynajmniej od czasu do czasu spróbuj wywietrzyć pościel za oknem lub w ogrodzie.Jak projektujemy pościel ELKA LOUNGE?

Wszystkie nasze produkty lniane posiadają specjalną obróbkę zmiękczającą Extra SoftFinish. Koszule, kimona, spodnie, sukienki i pościel zaskoczą Cię swoją miękkością, która po praniu będzie jeszcze bardziej widoczna. Jeśli po prostu Ci się podoba, ale uważasz, że nadaje się tylko na lato, przeczytaj nasz artykuł o tym, dlaczego ubrania lniane nadają się przez cały rok.

Powrót do blogu